Yhdistyksille & yhteisöille
Kun suunnittelet hanketta, ota yhteyttä Leader PoKoon! Me autamme hankesuunnitelman jalostamisessa ja rahoituksen
hakuprosessin eri vaiheissa. Hyvällä hankkeella on selkeä tarve, sillä tehdään uutta tai se parantaa jo olemassa olevaa. Hankkeen vaikutukset kantavat pitkälle hankkeen päättymisen jälkeen.

Yleishyödyllisiä kehittämis- ja investointihankkeita voivat hakea yksityis- tai julkisoikeudelliset yhteisöt tai säätiöt (esimerkiksi erilaiset yhdistykset, kunnat ja oppilaitokset). Pieniin yhteisöllisiin projekteihin voi hakea MiniLeader - tukea.
Leader-hankkeiden tulee vastata PoKon kehittämisstrategian tavoitteita. Niiden rahoitukseen osallistuvat EU, valtio ja toimialueen kunnat, joiden Leaderiin panostamat eurot palautuvat alueelle takaisin moninkertaisina.
Toteutettuihin hankkeisiin voit tutustua tästä. Ne löydät myös Ruokaviraston hankerekisteristä valitsemalla Tee valintoja kohdasta "Leader" ja sitten "PoKo ry".
PoKo ry välittää myös yhteisöjen tarpeista lähteviä aiheita opinnäytetöiksi. Lue lisää Opinnäytepörssistä.